0
Crveni kartoni
0

Izvještaj

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je pred 90.000 gledatelja na Wembleyu Englesku sa 3:2 i izbacila ju s Europskog prvenstva, na koje će, uz Hrvatsku, ići Rusija. Pogodak Mladena Petrića u 77. minuti rastužio je Engleze, koji su na smotri najboljih u Austriji i Švicarskoj bili svega 12 minuta od izjednačujućeg pogotka Croucha u 66. do Petrićeva projektila u 77. minuti koji je srušio sve engleske nade.

Bila je to najveća predstava izabranika Slavena Bilića koji su na stadionu koji je svjetski hram nogometa porazili Engleze i u potpunosti nadigrali domaćina. Engleska se nakon hrvatskog vodstva vratila na 2:2, no u periodu između dva engleska pogotka Ivica Olić je imao tri stopostotne prilike za vodstvo od 3:1. Nakon izjednačujućeg pogotka Croucha Hrvatska je igrala puno bolje i pobjeda je sasvim zaslužena, pobjeda koju Englesku ostavlja bez velikog međunarodnog natjecanja (EURO ili SP) od 1994. A Englezi su dosad u službenim utakmicama kod kuće gubili samo od Nijemaca, a sada će pamtiti i Hrvatsku 2007.

U 8. minuti Hrvatska je povela pogotkom Nike Kranjčara čiji je udarac sa više od 25 metara engleski vratar Carson potcijenio, lopta je po skliskom terenu odskočila ispred njega i od ruku se odbila u mrežu.

Bio je to kiks koji je podsjetio na sličan pogodak Hrvatske protiv Engleske na Maksimiru, kada je lopta odskočila i prevarila vratara Robinsona, ali se vrataru Aston Ville Carsonu može daleko više zamjeriti od njegova reprezentativnog kolege koji za ovaj dvoboj nije bio ni na klupi.

Samo šest minuta kasnije Wembley je ponovno zanijemio jer su Eduardo i Olić sami izigrali čak šestoricu Engleza. Eduardo je između trojice pravovremeno dodao Oliću, koji lako zaobilazi Carsona i Hrvatska vodi na 2:0.

U drugom poluvremenu McClaren je konačno uveo Beckhama, a to se isplatilo i 56. minuti kada je Joe Šimunić neoprezno u šesnaestercu povukao za dres Defoea, a kazneni udarac je izveo i pogodio Lampard. Engleska sudbina je od 59. do 62. minute bila u nogama i glavi Ivice Olića koji je imao čak tri prilike za 3:1. Prvo je Richards ispred Olića nespretno zahvatio loptu koja se odbila od grede, a iz udarca sa kuta Srna je naciljao samog Olića koji sa pet metara gađa glavom sretnog carsona. U 61. minuti Olić je sam ispred Carsona, koji brani njegov udarac.

U 66. minuti Beckham je našem šesnaestercu pronašao samog Croucha, koji smiruje loptu i pogađa mrežu nemoćnog Pletikose za doslovni delirij domaćih navijača na Wembleyu. Taj derlirij je trajao samo 12 minuta, do 77. minute kada je Danijel Pranjić pronašao Mladena Petrića, čiji snažni udarac iskosa pogađa sami lijevi kut engleskih vrata.

Do kraja su hrvatski nogometaši imali još prilika i za 4:2, a Englezi su bezuspješno pokušavali dugim i visokim loptama doći do poravnanja. Sa sučevim konačnim zviždukom, Englezi su se brzo izgubili u svlačionici, a na Wembleyu su slaveći ostali samo hrvatski nogometaši i oko 6500 hrvatskih navijača.