Prijateljske utakmice: Završnica - Knockout
29.02.2012., 20:30, Maksimir, Zagreb, Hrvatska
Gledatelja: 6.100, Sudac: Mitja Žganec (Slovenija)
1 : 3
Švedska
1:1 Jonas Olsson (og 44')
Strijelci
0:1 Zlatan Ibrahimović (13') 1:2 Sebastian Larsson (46') 1:3 Sebastian Larsson (68')

Izvještaj

Hrvatska nogometna reprezentacija lošom i neuvjerljivom igrom izgubila je u svojoj prvoj prijateljskoj utakmici u 2012. godini. Bolja je bila reprezentacija Švedske koja je s uvjerljivih 1-3 slavila na Maksimiru u Zagrebu.

Prvi pogodak pao je već u 13. minuti susreta. S lijeve strane u šesnaesterac stiže dubinska lopta na koju vratar Pletikosa kasni, a u nastavku akcije ruši Rasmus Elma na što slovenski sudac nakon kratkog oklijevanja pokazuje na bijelu točku s koje je precizan Zlatan Ibrahimović i to je 0-1 za Šveđane.

Naši su pokušali zaprijetiti protivničkom golu iz prekida, no nažalost nedostajalo je preciznosti i koncentracije kod naših igrača. I kad se činilo kako će Hrvatska na odmor s pogotkom zaostatka, na odličnu dubinsku loptu Schildefelda glavom loše reagira Jonas Olson i prebacuje svog vratara te Hrvatska sretno odlazi na pauzu s neriješenim rezultatom.

Izbornik Slaven Bilić na poluvremenu mijenja napadački dvojac Olić-Mandžukić, a na njihova mjesta ulaze Jelavić i Eduardo. No već u prvoj minuti nastavka ponovno šok za naše. Ibrahimović u odličnu priliku lansira Holmena koji puca po golu no Pletikosa brani, ali nažalost samo odbija loptu do Sebastiana Larssona koji lako poentira za novo vodstvo Šveđana.

Nakon tog pogotka naši počinju igrati nešto bolje no nažalost nije bilo preciznosti ni sreće u realizaciji. Izbornik Bilić pokušao je probuditi naše s još par izmjena, no sve to bilo je uzalud i Šveđani ubrzo dolaze i do trećeg pogotka. U akciji je ponovno sudjelova fantastični Ibrahimović koji po desnoj strani proigrava Larssona koji lakoćom matira Pletikosu i to je, pokazat će se za Hrvatsku nedostižnih 1-3.

Naši su još nešto pokušavali no rezultat se do kraja više nije mijenjao.

Bez obzira što je ovo bila samo prijateljska utakmica, naši nisu dobro otvorili godinu Europskog prvenstva i morat će pokazati puno više od prikazanog ukoliko na Euru žele ostvariti bolji rezultat, tj. ono što većina Hrvata priželjkuje i očekuje, a to je prolazak skupine nakon čega je sve moguće.