Prijateljske utakmice: Završnica - Knockout
15.08.2012., 20:30 h, Poljud, Split, Hrvatska
Gledatelja: 7.500, Sudac: Antonio Damato (Italija)
2 : 4
Švicarska
1:1 Eduardo da Silva (20') 2:3 Eduardo da Silva (68')
Strijelci
0:1 Granit Xhaka (11') 1:2 Tranquillo Barnetta (34') 1:3 Mario Gavranović (52') 2:4 Mario Gavranović (80')

Izvještaj

Novi izbornik Igor Štimac nije imao dobar debi na klupi reprezentacije. Hrvatska je na Poljudu, u utakmici koja je slavila 100 godina HNS-a, poražena od Švicarske s 4:2. Koliko je loše bilo, dovoljno govori i činjenica da je poraz mogao biti i puno gori.

Štimac je u debiju odlučio krenuti veoma ofenzivno. Stoperi su bili Maloča i Ćorluka, a na bekovima napadački nastrojeni Srna i Pranjić. Badelj, Kranjčar i Rakitić držali su vezu, a napad su činili Mandžukić, Olić i Eduardo. Već na prvi pogled bilo je jasno da ovakvu Hrvatsku nikad prije nismo gledali. Takav sustav izgledao je vrlo dobro u prvih desetak minuta; visoko smo pritiskali i bili nešto agresivniji. Međutim, u 12. minuti stigao je šok. Igrač Bayerna Shaqiri prošao je po desnoj strani, ušao u igru i snažno pucao. Pletikosa brani, ali lopta se odbija do Xhake koji ju zakucava pod prečku.

Ipak, u 20. minuti ukazao je Eduardo i zabio prekrasan poluvolej za izjednačenje. Iako na početku ove sezone u Šahtaru rijetko igra, u ovoj situaciji pokazao je svu draž svog golgeterskog umijeća. No, umjesto da nas ovaj pogodak digne, Hrvatska je počela tonuti. Vezni red nije bio u mogućnosti uspostaviti igru, a svaku našu pogrešku u dodavanju Švicarci su kažnjavali brzim kontrama. U 37. minuti gosti su iz jedne takve opet poveli. Shaqiri je s loptom došao do našeg šesnaesterca, lijepo udario i pogodio vratnicu. Međutim, lopta se opet sretno odbija do Barnette koji lako pogađa za 2:1. S tim rezultatom otišlo se na predah.

U drugom poluvremenu Štimac je odlučio osvježiti stvari. U igru su odmah na početku ušli Vukušić, Vida, Strinić i Perišić. Ipak, niti to nije pomoglo. Nakon samo par minuta u drugom dijelu Švicarci su došli do trećeg pogotka. Najbolji pojedinac večeri Shaqiri lijepo je uposlio "našeg" Gavranovića koji snažno pogađa u bliži kut Pletikosina gola. Nekoliko minuta kasnije Vukušić se lijepo oslobodio svog čuvara te s 20-ak metara pogodio vratnicu. Hrvatska je nakon toga zaigrala nešto bolje, a rezultat je bio gol za smanjenje vodstva. Perišić je u 65. minuti s par driblinga prošao po lijevoj strani te lijepo ubacio ravno na glavu natrčalom Eduardu. Dudu je, naravno, bio nepogrešiv te je zabio svoj drugi, a ukupno 25. gol za reprezentaciju. Par minuta kasnije, Štimac ga je izvadio iz igre i umjesto njega ubacio Luku Modrića. Eduardo je dobio zasluženi pljesak, a Modrić prve minute na terenu u ovoj sezoni.

Modrićev ulazak (kao i onaj Vukojevićev par minuta ranije) donio je našoj vezi malo veću koheziju. U tim trenucima Švicarci nisu mogli razviti niti jedan napad, ali niti mi nismo bili pretežito opasni u njihovoj polovici. Tako se igralo sve do 81. minute kada točku na i ove tople splitske večeri još jednim pogotkom udarcem ruba šesnaesterca stavlja Gavranović. Do kraja, Švicarska je mogla i do još kojeg gola, ali u tome su ih spriječili Pletikosa i Maloča.

Zaključak je očigledan. Hrvatska nije odigrala dobru utakmicu. Je li problem u pristupu igrača ili preofenzivno postavljenoj igri protiv kombinatorne i brze Švicarske - ne znamo. Nakon utakmice stoper Domagoj Vida nikako nije bio zadovoljan.

"Novi izbornik, neki igrači, novi sustav igre kojim se nismo uspjeli prilagoditi i dogodilo se da smo jednostavno podbacili. Štimac je od nas tražio da stojimo visoko u obrani, na 40 metara, no nije ispalo dobro na ovoj utakmici. Ovo je ozbiljna opomena", rekao je Vida.

Naš jedini strijelac Eduardo ipak je priznao kako je ovo prijateljska utakmica, pa je stoga i pristup možda bio takav.

"Ovo je ipak manje važno, bolje da smo kiksali sada nego u kvalifikacijama. Puno je toga novog, od izbornika do sustava igre, a mi se u tri dana priprema i sa samo jednim zajedničkim treningom nismo uspjeli prilagoditi", zaključio je Eduardo.