0
Crveni kartoni
0

Izvještaj

Hrvatska reprezentacija s 2-0 je svladala Wales u možda i najboljoj utakmici u posljednjih godinu dana, ako ne i više. Iako konačan rezultat to ne govori Hrvatska je dominirala cijelim susretom držeći loptu u nogama više od 70 % vremena i uputivši čak 28 udaraca prema vratima velškog vratara Pricea.

U odnosu na gostujuću utakmicu s Makedonijom, izbornik Štimac umjesto kartoniranog Vukojevića ubacio je Badelja, dok je zbog manjih problema s ozljedom iz obrane ispao Ćorluka. Na njegovoj poziciji nakon dugo vremena našao se Dejan Lovren. U napadu, izbornik je uz Mandžukića postavio večeras sjajnog i razigranog Eduarda.

Gradski vrt u Osijeku bio je prepun domaćih navijača koji su zdušno navijali za svoje momke unatoč najavama o bojkotu. Na kraju od bojkota nije bilo ništa jer je Hrvatska nakon dugo vremena prikazala igru dostojnu desete reprezentacije svijeta. Da je samo bilo više sreće i smirenosti, Wales je mogao kući s dvoznamenkastim brojem golova u mreži. Svatko tko je gledao utakmicu zna kako to nije pretjerivanje.

Hrvatska je krenula furiozno, prijeteći i dominirajući već od prve minute, dok su gosti svoju priliku čekali iz kontranapada preko snažnog i brzog Garetha Balea. U 10. minuti iz slobodnog udarca zaprijetio je Srna, ali je vratar Price izbio loptu u korner. Nekoliko minuta kasnije Modrić je srušen u kaznenom prostoru, ali se sudac Dan Tudor nije oglasio. U 20. minuti prvu kontru povukli su Velšani, naravno, preko Balea. Najbolji gostujući igrač dobro je pucao, ali lopta odlazi pored gola Pletikose. Ipak, već u sljedećoj akciji s 20-ak metara snažno puca Badelj, ali velški golman vršcima prstiju skreće loptu od gola. No, hrvatska nadmoć morala je jednom doći na naplatu. U 27. minuti lošu povratnu loptu po kišom natopljenom terenu dao je kapetan Williams; vratar Price loše ispucava i pogađa natrčalog Mandžukića koji je odbijenu loptu samo morao pospremiti u prazan gol. S(p)retan pogodak za 1-0 i slavlje gotovo 16.000 hrvatskih navijača na tribinama. Nakon toga, igrači su se vidno opustili i počeli igrati još poletnije, razigranije i bez grča, a takva igra donosila je prilike svakih nekoliko minuta. Do kraja poluvremena dvije odlične šanse imao je razigrani Eduardo, dok je jednom dobro pucao i Perišić.

Nažalost, kraj prvog dijela donio je jednu lošu vijest. Zbog obnovljene ozljede stopala iz igre je nakon 45 minuta morao izaći Dejan Lovren. Umjesto njega, ušao je Schildenfeld. Međutim, ova nesretna okolnost nije pokolebala naše. Već se nakon dvije minute u dobroj prilici našao Perišić nakon sjajnog proigravanja petom Luke Modrića. Nekoliko minuta kasnije Mandžukić je primio dobru loptu u šesnaestercu, ali njegov udarac brani Price. Ipak, novi pogodak navijači su vidjeli u 58. minuti. Srna je ubacio iz kornera, Perišić je pucao glavom, vratar je obranio, a na odbijanac je naletio Eduardo te loptu iz neposredne blizine pospremio u mrežu. Bio je to zasluženi pogodak za trenutačno najefikasnijeg hrvatskog napadača koji je u utakmici uputio čak deset udaraca prema velškim vratima. Jedna od najboljih prilika svakako mu je bila ona iz 76. minute kada je njegov udarac glavom pogodio vratnicu, a potom i odbijenu loptu nije uspio ugurati u mrežu pored barem četiri protivnička igrača. Nekoliko minuta kasnije Dudu je izašao iz igre, a navijači su ga ispratili gromoglasnim pljeskom. Umjesto njega u igru je ušao Kranjčar. Do kraja utakmice još su zaprijetili Modrić i Mandžukić, dok je Bale u dva navrata dobro namučio Pletikosu; jednom iz slobodnog udarca, a drugi put udarcem s 15-ak metara iskosa.

Nakon utakmice većina navijača je još dugo ostala na tribinama navijajući za svoje pulene. Jednostavno, publika je prepoznala odličan nogomet, požrtvovnost i žar u igri hrvatske reprezentacije. U skladu s time i izbornik Štimac bio je oduševljen onime što su njegovi igrači pokazali.

"Ispunili smo sva obećanja koja smo davali posljednjih dana. Ni jednog trenutka se nisam bojao protivnika. Jedini strah u meni bio je da ne razočaramo ove divne ljude znajući da je u nogometu sve moguće. Ali, prošlo je sve na najljepši način. Inzistirat ću da ovdje opet igramo. Želim da reprezentaciji ne bude važan kapacitet stadiona ili kvaliteta ili bilo što drugo, već jedino mjerilo neka bude ljubav prema Hrvatskoj i reprezentaciji. Hvala Osijeku, Vukovaru i Slavoniji. Imamo sada solidnu zalihu i pripremat ćemo se za završni udarac na ponizan način bez ikakve euforije. U ovo do sada, poglavito u Osijeku, svi su ugradili sebe. Bez obzira igrali oni ili bili pričuve. U svakom trenutku svaki je bio prava podrška suigraču. Za mene je čak i veći uspjeh od osvojenih bodova autoritet s kojim ulazimo u igru, način na koji Hrvatska melje, ima inicijativu i opasna je iz svakog kuta. Iskreno rećeno, prezadovoljan sam", rekao je Štimac, a zatim se osvrnuo i na samu utakmicu.

"Igračima sam kazao da Velšane do 70. minute ganjaju po terenu, a da im onda malo dozvole da igraju. Nisu me poslušali, ganjali su ih do kraja utakmice", zaključio je Štimac.

Velški izbornik Chris Coleman priznao je zasluženo pobjedu Hrvatske.

"Hrvatska je definitivno jaka momčad. Tehnički i individualno. Od svih s kojima smo igrali do sada ona je najjača. Mi smo se nadali da će padati kiša misleći da će nam to biti prednost i od koristi, ali nje nije bilo. No kako nama tako i protivniku a mi moramo žaliti što smo prvi gol primili na onakav način iz pogreške koja se ne smije događati. Igrali smo i do sada jake utakmice, ova je bila najjača, ali nećemo se predati do samog kraja", zaključio je.

Mario Mandžukić zabio je za reprezentaciju prvi gol nakon onog Italiji na Euru u Poljskoj i Ukrajini.

"Sretan sam što smo pobijedili jednu dobru ekipu Walesa i to na ovako teškom terenu. S druge strane i nije bilo toliko teško kad smo imali ovakvu publiku iza sebe. Svi smo se bacali na glavu i na kraju zasluženo pobijedili'', rekao je Mandžukić.

Osim njega sjajno je odigrao i Luka Modrić koji je dirigirao veznom linijom u maniri najboljih igrača svijeta.

"Odigrali smo fenomenalnu utakmicu s puno šansi, puno dobrih akcija. Moglo je još biti golova, ali mislim da svi moramo biti presretni s našom igrom i ukupnom atmosferom na stadionu. Noć za pamćenje definitivno", smatra Modrić.