Crveni kartoni
0

Izvještaj

Turska – Hrvatska 1:0

Hrvatska je poražena u Turskoj, domaćin je upisao trijumf 1:0 i na taj je način poziciju Vatrenih u kvalifikacijama učinio vrlo upitnom. Strijelac za pobjedu Turske bio je Cenk Tosun u 75. minuti, iskoristio je slabu reakciju Subašića nakon udarca iz daljine, te poslao loptu u hrvatsku mrežu.

Bila je to utakmica u kojoj su naši imali i prilike, dvoboj u kojem su sudačke odluke bile na štetu Vatrenih. Već u 9. minuti trebao je biti dosuđen jednaesterac za Hrvatsku, a Burak Yilmaz koji je pred svojim vratima igrao rukom – isključen. No, sudac Kassai nije se oglasio...

Također, napadu iz kojeg su Turci postigli pogodak prethodio je prekršaj na Mandžukiću, ali ni to nije dosuđeno. Dodamo li tome nekoliko prilika naših, naročito Kovačićevu na početku igre, kao i Perišićevu u drugom poluvremenu, dolazimo do zaključka da je Hrvatska u Eskisehiru trebala izvući mnogo više od poraza.

No, dogodio se poraz, drugi u tri posljednje kvalifikacijske utakmice. Nakon Islanda u lipnju, sada je i Turska Hrvatsku ostavila bez boda. U međuvremenu je upisana tek minimalna pobjeda nad Kosovom i rezultat svega je taj da su Vatreni odlazak na Svjetsko prvenstvo učinili sasvim neizvjesnim. Samo kao podsjetnik, u četiri ovogodišnje kvalifikacijske utakmice Hrvatska je postigla dva pogotka, što je mizeran napadački učinak. A poznato je kolike se salve komplimenata slijevaju na račun naših igrača kada nastupaju za najveće svjetske klubove.

Hrvatska uoči dva završna kola kvalifikacija ima 16 bodova, koliko i Island. Po 14 bodova prikupile su Turska i Ukrajina i sve je još posve otvoreno u skupini I. Hrvatska će 6. listopada u Osijeku ugostiti Finsku, a tri dana kasnije gostuje u Ukrajini. Pobjednik skupine na SP ide izravno, dok drugoplasirani (pod uvjetom da nije nalošiji drugoplasirani u devet skupina) igra dodatne kvalifikacije. I još jedna važna napomena; u slučaju jednakog broja bodava odlučuje gol-razlika, a ne međusobni susreti.

TURSKA: Babacan, Ayhan, Topal, Caglar, Erkin, Calhanoglu, Sahin (od 87. Yokuslu), Ozyakup, Arda (od 70. Mor), Tosun, Burak (od 82. Tufan).

HRVATSKA: Subašić, Vrsaljko (od 84. Čop), Vida, Lovren, Pivarić, Badelj, Modrić, Brozović, Kovačić (od 70. Kramarić), Perišić, N. Kalinić (od 62. Mandžukić).

Sudac: Kassai (Mađarska).